Jdi na obsah Jdi na menu
 


Matongo

10. 8. 2007
 Pro vyluštění libě znějícího názvu africké vesnice byste museli sáhnout do slovníku svahilštiny. Zjistili byste že překlad zní „vesnice v poušti“.

  Komplex deseti chýší a několika menších přístřešků slouží k praktickým účelům. Centrální stavbou je stylový bar s nabídkou občerstvení od nápojů přes zmrzlinu až k teplým pokrmům. Lehká stavba na kůlech je malým jevištěm, sousední chýše zase africkou školou. Uvnitř dalších objektů jsou nezbytné toalety a maminky jistě přivítají kojenecký box. Dveřmi se siluetou netopýra vstoupíte do „nokturnária“ pro zlaté kaloně. Samostatný domeček obývají zdánlivě nesourodí nájemci – mangusty žíhané, želvy ostruhaté a gabunské zmije. Nejmalebnějším zátiším je zřejmě laguna s prosklenou ubikací pro plameňáky, zatímco sousední chýši obývají lemuři kata. Ty lze zahlédnout i na ostrově, který je jen o něco menší než ten pravý Madagaskar. Další chýší je luxusní kozí chlívek pro oblíbené kamerunské kozičky. Přilehlý prostorný dvorek umožňuje vstup téměř neomezenému počtu dětí. Ty si odsud odnesou kromě hlubokého zážitku nejspíš i trochu té vůně na šatičkách.

  Celý areál je zásobován vodou z vlastního vrtu, kvalita vody je na úrovni kojenecké.

  Matongo bylo postaveno za pět měsíců. Hlavním dodavatelem stavby byl EKON družstvo. Hodnota stavby přesáhla 10 milionů Kč. Autorem návrhu je ředitel ZOO Ing. Vladislav Jiroušek, architektem Dr. Ing. Arch. Jaroslav  Huňáček.

  16. června 2003 slavnostně přesekl pásku původní domorodou sekerou ministr životního prostředí RNDr. Libor Ambrozek a primátor Města Jihlava Ing. Vratislav Výborný. Přítomní byli poslanci PS ČR i senátoři, první tajemník Jihoafrického velvyslanectví p. Seemane Abia Molapo, členové městské rady, zastupitelé českých ZOO, sponzoři a další příznivci naší ZOO. Pravou africkou atmosféru dodalo vystoupení souboru IYASA – Inkululeko Yabatsha School of Arts ze Zimbabwe.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář